Looking for free Mazda images? Use carsopict.com site and Mazda Wallpapers web page. If you are Mitsubishi fan - see Mitsubishi Fun Site.

Αποστολέας Θέμα: Μάθημα ασφαλούς οδήγησης & Drift lesson  (Αναγνώστηκε 15289 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kimon

• 2nd Gear
  • **
Απ: Μάθημα ασφαλούς οδήγησης & Drift lesson
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 18, 2008, 10:29:22 μμ »
Εξαιρετική προσπάθεια παρότι συμμετείχα μόνο στο πρώτο μέρος της. Ευχαριστούμε τους ανθρώπους από την Αθήνα που τα δώσανε όλα, και ένα τεράστιο μπράβο σε ΟΛΟ το Δ.Σ. αλλά και σε κάποια μέλη εκτός Δ.Σ. που τα δώσανε όλα σήμερα και δουλέψανε υπερωρίες. Ανεβάσατε πολύ το επίπεδο παιδιά και δεν νομίζω ότι στην πόλη μας τουλάχιστον έχει ξαναγίνει άλλη προσπάθεια τέτοιου βεληνεκούς. Ελπίζω να συνεχίσετε έτσι και να μας κάνετε περήφανους που συμμετέχουμε σε αυτό το σωμάτειο, καθώς τέτοιες ενέργειες δεν έχουν γίνει ποτέ στο παρελθόν.

Μπράβο σας και πάλι φοβερή δουλειά, φοβερή προσπάθεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 1970, 02:00:00 πμ από Guest »
MK 2.5 - 1.6 01/2004 Brilliant Black

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Χρύς

• 3rd Gear
    • http://www.giorgo.friendpages.com
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 18, 2008, 10:30:21 μμ »
Σε κάθε δραστηριότητα, όλοι μας κάτι κερδίζουμε πάντα.

Προσωπικά, δεν είμαι άνθρωπος άναρχος, Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι ψαρώνω σε τίτλους κλπ.
Σήμερα λοιπόν κατάλαβα πως κερδίζονται οι τίτλοι και πως κάποια ονόματα δεν χτίζονται τυχαία.

Σαν οδηγός λοιπόν αυτοκινήτου, που δεν κόβω και φλέβες για sport οδήγηση, θα έλεγα ότι οι στιγμές με ΙΧ που έχω ζήσει έντονα μέχρι σήμερα, ήταν 2 και είχαν ένα κοινό στοιχείο.

Η πρώτη, πριν μερικούς μήνες, συνοδηγός του κυρίου Σαρατσιώτη Νίκου, όπου με μια απόλυτη ηρεμία, σταθερή φωνή, χαλαρά (έτοιμος να χασμουρηθεί) ΣΒΟΥΡΙΖΕ το miata του.

Και η δεύτερη, σήμερα, όπου με την ίδια ακριβώς ψυχραιμία, ο κύριος Χατζητόλιος μου έλεγε τι κάνω λάθος, την ώρα που εγω «σβούριζα» και αυτός ως συνοδηγός ανεχόταν τον τρόπο που οδηγώ.

Βρε παιδία, αυτοί οι άνθρωποι, ΤΙ ΠΙΝΟΥΝ ?

Ένα μεγάλο ευχαριστώ
Στο κόσμο που μας τίμησε
Σε όλους όσους έτρεξαν για την εκδήλωση αυτή
Σε όσους οδήγησαν, για το θέαμα που προσέφεραν
Σε όσους χρηματοδότησαν την προσπάθεια αυτή
Στο δημοσιογραφικό team που έδωσε τα πάντα για εμάς
Σε αυτούς που πρόβαλαν και θα προβάλουν την εκδήλωση αυτή

Οσο για τα  λάθη ?
Είπαμε
Η πρώτη μας φορά ήταν, αλλά και η πρώτη φορά νομίζω, που ένα τόσο «μικρό» κλαμπ διοργανώνει κάτι τόσο μεγάλο.

Αποσυνδεδεμένος dm

• 4th Gear
    • http://www.martsos.gr
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 19, 2008, 12:19:40 πμ »
Να ευχαριστησω και γω με την σειρά μου, πρωτα πρωτα ολα τα club αλλα και μεμονομενα ατομα που ανταποκριθηκαν στην προσκληση μας. Πανω απο 25 miata, 15 RX8, το mg-club, τα mazdaspeed,mazda6,mz3 και πολλα που ξεχναω και πανω από 150-200 άτομα. Δυστυχως δεν ειχα το χρονο να μιλησω με όλους , να ανταλλάξουμε αποψεις κλπ λογο τρεξιματος. Ελπιζω ολοι να το χαρηκατε. :)
Για τους Χατζητόλιο Δημήτρη, Νικο Βλάχο , Χρήστο Καραγιωργάκη (το περιοδικο evo εφερε μεχρι και το mx5 του fast-fleet), και τον Παντελή Πάτέλο τα λόγια ειναι περιττά. Χαμογελαστοι, προθυμοι να δειξουν και να απαντησουν σε οποιαδηποτε απορία ειχαμε, και μετά την εντυπωσιακή τους οδήγηση, και πριν ξεκινησουν για την κουραστική επιστροφή στην Αθήνα συνοδήγησαν με αρκετα μέλη του mx5 αλλα και του RX8 club και τους μετέφεραν την πολύτιμη εμπειρία τους.
Δεν διστασαν στιγμη να βαλουν οι Πατέλος και Βλάχος τα προσωπικά τους miata και να βγάλουν τα λινα στην φόρα κ ας είχαν ταξιδι 500 χλμ. Κύριοι, ξέρω οτι είναι λίγο...Σας ευχαριστούμε!!

Φυσικά όλα αυτά δεν θα γινόταν χωρίς τον Νίκο Σαρατσιώτη (Έβαλε το χεράκι και η Βαλίνα :P).

Επίσης το ΔΣ του club που εδω και 5 μέρες δούλευε περισσότερο για το club και αυτή την εκδήλωση παρά για τις εργασίες που εξασφαλίζουν τα προς το ζην........
Φυσικά τα μέλη μας που όλοι λιγο πολυ βοήθησαν στην διοργάνωση , στην ευρεση χορηγών και στο στήσιμο της εκδήλωσης.

Αυτή η εκδήλωση πραγματικά ήταν κάτι το πρωτόγνωρο για την πόλη μας και κυρίως σε επίπεδο συλλόγων αυτοκινήτου ανεβάσαμε τον πύχη ψηλά.
Όπως είπα και με τα παιδια του ροχι8 και mazda 6, η δύσκολη 1η φορά έγινε, δείξαμε την δύναμη που έχουμε και έτσι μπορούμε να συνεργαστούμε σε παρόμοιες εκδηλώσεις και να έχουμε την υποστήριξη της mazda που απότι μου είπε το χάρηκε.

Είδαμε τι γινετε οταν υπάρχουν αξιολογοι άνθρωποι με αγάπη για την οδήγηση και το αυτοκίνητο. Και κυρίως όταν έχουμε και μοιραζόμαστε την ιδια τρέλα.

Φυσικά να μην ξεχάσουμε τους χορηγούς ,τους αδερφούς Γιώργο και Δημήτρη Λυμπέρη ιδιοκτητών των γνωστών καφέ-μπαρ RΑΚΑ και PASARELA στη Νέα Κρήνη Θεσσαλονίκης, την MAZDA Κρίκος για την παραχώρηση του RX8 αλλά και μερικούς ακόμα που δεν θυμάμαι και θα μου τους συμπληρώσετε οι υπόλοιποι. 

Hot spot

-Χατζητόλιος...hot-spot απο μόνος του. Ο άνθρωπος είναι αλλού. Άψογες γωνίες, απόλυτος έλεγχος.
Οδήγησε το NC 1.8 και εκανε 3 τέλειες περιστροφές γύρω απο τον κύκλο με 10m ακτίνα χωρίς μπλοκέ σε άσφαλτο που κάθε άλλο παρά βοηθούσε. Εκεί εψαχνα το δίπλωμα μου για να το σκίσω :-X
-Πατέλος..Η τρέλα, η οδήγηση του και το ατελείωτο χιούμορ του....τι κιαν έμεινε με τα λινα και εμείς τρομάξαμε...αυτός εκεί να μπαίνει και να ξαναμπαίνει σαν να μην συμβαίνει τπτ.
-Βλάχος...τρελός για δέσιμο και αυτός, επίσης τα λινα στην φόρα και απέδειξε οτι ενα ταπεινο ΜΚ1,5 με 90 άλογα και μπλοκέ driftάρει άνετα.
-Η τρελή η Κατερίνα που με το miata της εβαλε τα γυαλια σχεδόν σε όλους τους υπόλοιπους.
-Ο miataman που όπως είπε ο Πατέλος μετα απο 5-6 κύκλους ''αυτός ειναι δάσκαλος ρε , τί να τον δείξω?''
-Το ροχι του Γεωργηλά που επι 1 λεπτό κάπνιζε τα λάστιχα και μάζευε κώνους και ο τρελός δεν έλεγε να πάρει το πόδι πάνω απο το ρημάδι το γκάζι.
-και η πολυ όμορφη elise που βάλθηκε να αποδείξει οτι και τα κεντρομήχανα έχουν ψυχή, δλδ θέση στον κόσμο του drift

Αυτά για τώρα.....πάω για ύπνο....αύριο περισσότερα με φωτογραφίες και video
If I see it , then I can. If it changes, then I will adapt. If I make mistakes, then I will learn

Αποσυνδεδεμένος miataman

• 3rd Gear
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 19, 2008, 09:23:03 πμ »
Λοιπόν να πω κι εγώ ένα πολύ μεγάλο μπράβο σε όλα τα παιδιά που έτρεξαν για το event - τον Γρηγόρη, το Δημήτρη, τον Νίκο και όποιον άλλο ξεχνάω ή το όνομά του μου διαφεύγει, όπως επίσης βέβαια και τους δημοσιογράφους μας τίμησαν με την παρουσία τους και τις πολύτιμες συμβουλές τους!!!
 :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Ευχαριστώ ιδιαίτερα τον Παντελή Πατέλο για τη συνοδήγηση στον κύκλο και τις συμβουλές του!
Ευχαριστώ και τον Βαγγέλη για τη βόλτα με την Elise! Πολύ όμορφο αυτοκίνητο, πραγματική σπορ κατασκευή!

Μπράβο και πάλι παιδιά! Και του χρόνου ακόμα καλύτερα!!
MX-5 NC Limited for sale

Αποσυνδεδεμένος judge

• 3rd Gear
    • http://www.cardomain.com/id/gpavl
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 19, 2008, 09:38:08 πμ »
Αν και δυστυχώς και με μεγάλη μου λύπη απουσίασα από το πολύ σημαντικό αυτό γεγονός λόγω προσωπικού θέματος, θα ήθελα να πω ένα μεγάλο

[move:2fv3byku][font=Verdana:2fv3byku]ΜΠΡΑΒΟ [/font:2fv3byku][/move:2fv3byku]

σε όλους!!!!!!

Η συνέχεια για το MCoNG είμαι σίγουρος ότι θα είναι ακόμα καλύτερη!!!

Είμαι πεπεισμένος ότι και "ΧΨΖ club" να είμασταν πάλι θα είχαμε την ίδια επιτυχία και την ίδια όρεξη για διοργάνωση τέτοιων event.
Δεν αρκούν τα αυτοκίνητα για να ενωθούν οι ψυχές και να μεγαλουργήσουν, τα αυτοκίνητα είναι απλά η αφορμή και οι άνθρωποι η αιτία!!!
Highlanders club
NBFL6C Roadster Camel - The first, the last, the ultimate

• 3rd Gear
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 19, 2008, 09:43:09 πμ »
Ένα ακόμα hot spot

Δίνω το μικρόφωνο της εκδήλωσης στον Μπλοκατο (κ Σαρατσιώτη), για να εξηγεί στον κόσμο το τι βλέπουμε, και πως αυτό επιτυγχάνετε . . .
Του ζητάω 2 λεπτά, για να δώσω ασύρματο σε εκείνον και στον κ. Πατέλο που θα driftαριζε
Και ακούω, ΤΗΝ απάντηση. (πάντα φυσικά με απόλυτη ηρεμία).
ΓΙΩΡΓΟ δεν χρειάζομαι σύνδεση με τον οδηγό, θα λέω τι και πως το κάνει βλέποντας τον. Ασε τον άνθρωπο στην ησυχία του

Φυσικά και γνωρίζω ότι αυτό, είναι εύκολο (για κάποιους), βλέποντας Video στο σπίτι.
Αλλα live !!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος dm

• 4th Gear
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 19, 2008, 09:54:02 πμ »
Παράθεση από: "judge"
Αν και δυστυχώς και με μεγάλη μου λύπη απουσίασα από το πολύ σημαντικό αυτό γεγονός λόγω προσωπικού θέματος, θα ήθελα να πω ένα μεγάλο

[move:umdero7a][font=Verdana:umdero7a]ΜΠΡΑΒΟ [/font:umdero7a][/move:umdero7a]

σε όλους!!!!!!

Η συνέχεια για το MCoNG είμαι σίγουρος ότι θα είναι ακόμα καλύτερη!!!

Είμαι πεπεισμένος ότι και "ΧΨΖ club" να είμασταν πάλι θα είχαμε την ίδια επιτυχία και την ίδια όρεξη για διοργάνωση τέτοιων event.
Δεν αρκούν τα αυτοκίνητα για να ενωθούν οι ψυχές και να μεγαλουργήσουν, τα αυτοκίνητα είναι απλά η αφορμή και οι άνθρωποι η αιτία!!!

Αν νομιζεις οτι με αυτο το ποστ δεν θα φας την κιτρινη γελιεσαι :irre:

Σ'ευχαριστουμε αγορινα, και κριμα που δεν ηρθες, μας έλειψες, οπως και ο ΜΠΕ  :- και μερικοι ακομα που δεν μπορεσαν
If I see it , then I can. If it changes, then I will adapt. If I make mistakes, then I will learn

Αποσυνδεδεμένος Anonymous

• 4th Gear
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 19, 2008, 10:17:01 πμ »
Ενα μεγάλο ευχαριστώ στο ραδιοτηλεοπτικό σταθμό της Χαλκιδικής, SUPER που παρόλο το φόρτο εργασίας λογο εκδηλώσεων στη Χαλκιδική έστειλαν συνεργείο στη Θεσσαλονίκη για την κάλυψη του event. Για μια ακόμα φορά κάλυψαν δραστηριότητα του σωματείου μας αφιλοκερδός. Τελικά θα τους κάνουμε επίτημο τηλεοπτικό σταθμό του MCONG.
Ευχαριστούμε πολύ για την βοήθειά σας.

Αποσυνδεδεμένος mRotax

• Νέος Χρήστης
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 19, 2008, 05:33:30 μμ »
Μπραβο...στο ΔΣ κ σε ΟΣΟΥΣ βοηθησαν για να γινει η συγκεκριμενη εκδηλωση(με μεγαλη επιτυχια).....Ειναι η καλυτερη εκδηλωση το mx5 club   β. ελλαδος ολα αυτα τα χρονια...Τα παιδια κερδισαν το θαυμασμο μου αν και ξερουν οτι δεν ειμαι κ ο ευκολοτερος ανθρωπος του κοσμου.... :axaxouxa:...αφου σκεψου με εκαναν να γραψω στο forum...οεο....ΜΠΡΑΒΟ ......και τελος ενα ευχαριστω στο βαγγελη που μου εδωσε την elise για να την οδηγησω... κ τελικα μετα απο λιγο βρεθηκα να την driftarw(με επιτυχια)....προς εκπληξη του βαγγελη αλλα κ την δικια μου..(το mx5 ειναι san na paizeis  playstation οταν κανεις drift σε σχεση με την λιζα)...αφου σκεφτειτε μας πηραν τους κονους(γιατι εκλεινε ο χορος-οικοπεδο της εκδηλωσης) κ εμεις συνεχιζαμε σαν να μην συμβαινει τπτ.....περιμενουμε κ αλλες τετοιες εκδηλωσεις παιδια.....

Αποσυνδεδεμένος BlokatosMX5er

• 3rd Gear
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 19, 2008, 05:37:26 μμ »
Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν σε όλο το ΔΣ του MCoNG που μόχθησαν (παρά το ξενύχτι ;)) για να διοργανώσουν μια εξαιρετικού επιπέδου εκδήλωση.

Ένα μεγάλο μπράβο συνολικά αξίζει σε όλους όσους έτρεξαν για να γίνει το χθεσινό, πραγματικότητα.

Και μια προτροπή προς τους υπολοίπους χρήστες του φόρουμ: πείτε και κανά μπράβο και σεις.

Οι έπαινοι σε τέτοιες προσπάθειες είναι το καύσιμο που τροφοδοτεί την ελπίδα να επαναληφθούν.

Αποσυνδεδεμένος ika

• 1st Gear
  • *
    • http://www.casadue.gr
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 19, 2008, 05:59:53 μμ »
μετά από μια τέτοια  ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ εκδήλωση,μπορούμε να αποκομίσουμε μόνο θετίκα στοιχεία που προσθέτονται στο όλο σύνολο μας σαν οδηγοί.
μάθαμε διάφορους τρόπους αντίδρασης σε δύσκολες συνθήκες,που μπορούν να συμβούν στον οποιοδήποτε από εμάς.(για να τα αναλύσουμε θέλουμε μια μέρα.....)
ένα τεράστιο ευχαριστώ στο Δ.Σ του club για τον κόπο,τον χρόνο,και τον ιδρώτα που έριξαν για να πραγματοποιηθεί όλο αυτο το θέαμα που είδαμε.ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.
ευχαριστούμε τους 2 δημοσιογράφους-δασκάλους(Πατέλο Παντελή-Χατζητόλιο Δημήτρη)αλλά και τον Βλάχο Νίκο(ακόμα γυρνάει το mk1???????) :thumb:
πιστεύω ότι τα παιδιά από πάνω με κάλυψαν πλήρως

Υ.Γ.Κατερίνα,μαζί με τα μπλοκέ παράγγειλε και καμιά 5 τετράδες λάστιχα......κάπου θα σου φανούνε χρήσιμα :D :D :D :D.ΕΥΓΕ :thumb:

ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ
-Γιατρέ έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά δεν γίνετε τίποτα.....
-μπλοκέ έβαλες?????

Αποσυνδεδεμένος dm

• 4th Gear
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 19, 2008, 06:11:00 μμ »
Miata μέχρι εκεί που έπιανε το μάτι σου

Αναμνηστική φωτο που δυστυχως έγινε προς το τέλος οπου τα 2/3 είχαν αποχωρήσει

skid car με μέλη του MCoNG σαν συνοδηγούς-μαθητές

Νίκος Βλάχος με ΜΚ1 και Γιώργης με NC LE και συνοδηγο τον Παντελή

Το 1ο λάστιχο είναι απο το ΜΚ1 του Βλάχου και το απο κάτω του Πατέλου. Αμφότεροι είχαν να επιστρέψουν Αθήνα. Αυτά ηταν τα προσωπικα τους αυτ/τα :bow:

Το fast fleet του EVO με φόντο το επετειακό του Πατέλου που λύσαγεμε συνοδηγό κάποιο μέλος

Αποσυνδεδεμένος dm

• 4th Gear
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 19, 2008, 06:48:50 μμ »
Και ναι, 3-4 συνεχόμενοι τέλειοι κυκλοι, driftaροντας άψογα ενα NC χωρις μπλοκέ...τελικά άμα το έχεις..... :bow: :bow:

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2008, 07:32:59 πμ από Anonymous »

Αποσυνδεδεμένος Anonymous

• 4th Gear
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 19, 2008, 07:42:15 μμ »
Μπλοκάτε ξέρεις οτι έβαλες και συ καθοριστικά το χέρι σου σε όλο το γεγονός. Για αρκετούς απο εμάς αυτό το σ/κ ήταν διπλή γιορτή  ;) Να είσαι καλά φίλε.
Είναι η πρώτη φορά που αισθάνομαι οτι αυτό που ζήσαμε είναι δύσκολο να μεταφερθεί αν δεν ήσουν εκεί. Όλοι μπορούσαν να μιλήσουν με τους ανθρώπους που τόσο καιρό τους διαβάζουν στα περιοδικά, να μπορέσουν να συνοδηγήσουν ακόμα και να διδαχθουν απο αυτούς. Όλοι κερδίσαμε κάτι απο αυτήν την ιστορία και ένα ειναι σίγουρο...τώρα μάθαμε......του χρόνου θα γίνει πλύ καλύτερο. Όρεξη, κέφι και καλή καρδιά να έχουμε.

Υ.Γ1 Βλέποντας τα λάστιχα απο τα προσωπικά τους αυτοκίνητα γνωριζωντας οτι έχουν άλλα 500χλμ να κάνουν καταλαβαίνουμε οτι αυτοί οι άνθρωποι δεν βάζουν κόστος στη μέση. Είναι απλά τρελλοι με αυτ΄που κάνουν

Υ.Γ2 Βγαίνοντας απο το NC LE του Γιώργη, ο Πατέλος αναφώνησε "δάσκαλος ο μικρός"  :thumb:

Αποσυνδεδεμένος george

• MCOG ΔΣ
  • Lost my brakes!
  • Φύλο: Άντρας
  • MCOG most hated person
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 19, 2008, 11:34:15 μμ »
[move:26jruxn7]ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΑΔΕΛΦΙΑ!!!!!!!!!!!![/move:26jruxn7]

[move:26jruxn7]:telos: :telos: :telos: :telos: :telos: :telos: :telos: :telos: :telos: :telos: :telos:[/move:26jruxn7]

Υπάρχει πάντα κάποια στιγμή στη ζωή των ανθρώπων που με συναναστρέφονται, κατά την οποία αντιλαμβάνονται πως με λατρεύουν.
MIATA CLUB CHANNEL
http://mcog.listen2myradio.com

Αποσυνδεδεμένος dm

• 4th Gear
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 20, 2008, 09:38:45 πμ »
Αυτην την στιγμή ,χάρη στις προσπάθειες του Αρβανιτίδη :thumb: είμαστε στην ΕΡΤ3..οπου δειχνει πλανα της εκδηλωσης, και μαλιστα εκανε ολοκληρο θεμα για την ασφαλη οδηγηση :tsigaraki: :tsigaraki:

Αποσυνδεδεμένος judge

• 3rd Gear
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 20, 2008, 09:40:50 πμ »
Πλάνα της εκδήλωσης έδειχνε πριν λίγα λεπτά η ΕΤ3!!!!!

Άντε και του χρόνου σε ευρωπαικό κανάλι!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Highlanders club

Αποσυνδεδεμένος judge

• 3rd Gear
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 20, 2008, 09:42:04 πμ »
Πρόεδρε μαζί γράφαμε!!!!!  :mukkies: :mukkies:
Highlanders club

Αποσυνδεδεμένος dm

• 4th Gear
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 20, 2008, 09:46:44 πμ »
:D :D :D

• 3rd Gear
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 20, 2008, 11:10:02 πμ »
μπραβο arvnick,  :lol: :lol: :lol:

οπως παντα, σπουδαια δουλεια :thumb: :thumb: