Looking for free Mazda images? Use carsopict.com site and Mazda Wallpapers web page. If you are Mitsubishi fan - see Mitsubishi Fun Site.

Αποστολέας Θέμα: Απ: Νέος στο forum; Συστήσου εδώ!! [#4]  (Αναγνώστηκε 32522 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VitalisEmmanouil

• Νέος Χρήστης
Απ: Νέος στο forum; Συστήσου εδώ!! [#4]
« Απάντηση #280 στις: Ιούλιος 22, 2018, 10:39:00 πμ »
Αν και εγω νεος στην παρεα.

Για το Rx8 με οσο ποιο λιγα λογια μπορω να το πω, δεν ειναι ουτε ζημαρικο ουτε προβληματικο.

Προβληματικο ηταν the maintenance approach (εχω ξεχασει τα ελληνικα μου συγνωμη)  που τυχανε αυτα τα αμαξια. Οι κινητηρες τους ηταν και ειναι πολυ ποιο μπροστα από τις γνωσεις και τον ξερολισμο που διαθετει η πλειοψηφια των μηχανικων. Επισης αναλογα παραδειγματα υπαρχουν και με αλλα μοτερ οπως ΤΗΡ. ΤΣΙ κτλ το ξερω οτι Θελει αναλυση αυτο που λεω.  αν Θελετε μπορω να παραθεσω στοιχεια ωστε να βγαλετε τα δικα σας συμπερασματα.
Πηρε πολλα χρονια και πολλα κατεστραμενα η προβληματικα μοτερ μεχρι να υπαρχει μια στοιχειωδης σωστη συντηριση.
Και στο μιατα αν βρεις ενα προσεγμενο δεν εχεις να φοβηθεις κατι. 
Για Την ποιοτητα κατασκευης τα παιδια Εδω ξερουν καλυτερα να σου πουνε αλλα εκει που υπαρχουν 10 ατομα που γκρηνιαζουν υπαρχουν και αλλα τοσα που δεν εχουν θεματα. Αν κρινω με βαση το τρεχον μοντελο ποιοτικα δεν εχει τιποτα να ζηλεψει, μαλιστα θα ελεγα οτι  αποτελει σημειο αναφορας σε μια κατηγορια που ολα τα μιατα τη δημιουργησανε. 
Χωρις βιασυνη σιγουρα θα βρεις κατι καλο.
Οτι απορια εχεις τη συζηταμε :-)
Όντως συμφωνώ άγνοια πλήρη ακόμα και από εξουσιοδοτημένα .

Αποσυνδεδεμένος mx-5g

• MCOG Club Member
  • 4th Gear
  • *
Απ: Απ: Νέος στο forum; Συστήσου εδώ!! [#4]
« Απάντηση #281 στις: Ιούλιος 24, 2018, 02:26:12 μμ »
τριγμοί σε επίπεδο νευρικής κρίσης, διαρροές νερού από την κουκούλα, θόρυβο απο το σασμάν (ρουλεμάν )

Γενικά αυτά που αναφέρεις μην τα φοβάσαι, εκτός κι αν πέσεις σε κακοσυντηρημένο. Το δικό μου μετά από 19 χρόνια και 252.000km άρχισε να τρίζει στον αριστερό αεραγωγό σε κάποιες στροφές του κινητήρα. Διαρροή από την κουκούλα δεν είχα ποτέ, εκτός από την πρώτη μέρα που το πήρα μτχ, γιατί ήθελε απλώς να του περάσω το bumper care της autoglym (είχαν ξεραθεί τα λάστιχα). Και να μπάζει νερά φτιάχνει εύκολα όμως, μην ανησυχείς. Αυτό με το ρουλεμάν ισχύει, ορισμένες φορές κάνει σαν ντίζελ. Όταν αλλάξω δίσκο (δεν,έχω αλλάξει ποτέ ως τώρα) θα αλλάξω και το ρουλεμάν για να συστήσει. Το φούσκωμα στην εθνική επίσης ισχύει αλλά πιο πολύ ψυχολογικό είναι το πρόβλημα γιατί στην ουσία δεν παθαίνει τίποτα (έχω κάνει άπειρα km σε ταξίδια). Γενικώς θέματα αξιοπιστίας δεν έχει. Απλώς στα φόρουμ όλοι γράφουμε για τα προβλήματα που θα συναντήσουμε και όχι για το πόσο αξιόπιστο είναι το αυτοκίνητο. Βρήκες κανένα υποψήφιο;
Powered by Lympe Performance

Αποσυνδεδεμένος antoine

• MCOG ΔΣ
  • 6th Gear
Απ: Απ: Νέος στο forum; Συστήσου εδώ!! [#4]
« Απάντηση #282 στις: Ιούλιος 25, 2018, 11:55:50 πμ »
Ίσως δεν είμαι το καλύτερο παράδειγμα καθώς έχω το NBFL από καινούργιο εδώ και 15 χρόνια (125.000 χλμ) και είμαι 'κολλημένος' με την συντήρηση -φροντίδα των αυτοκινήτων μου (ο από πάνω μου έχει περάσει δύσκολες ώρες με τις παρατηρήσεις μου  ;D )
Τριγμοί ποτέ. Κουκούλα και νερά ποτέ. Ρουλεμάν ποτέ.
Τα μόνα που έγιναν είναι:
Δίσκος πλατό στα 10.000 εντός εγγύησης καθώς σε μία ολόκληρη σειρά είχε ένα θέμα σκορτσαρίσματος στην όπισθεν
Επισκευή - πατέντα στα κλείστρα (πάλι στη σειρά μου είχαν ευαισθησία)
Αλλαγή μπροστινού αισθητήρα λ
Ένα καμένο λαμπάκι στα όργανα
Ένα ρελέ για το αυτόματο άνοιγμα του πορτ μπαγκαζ

Εκπληκτικό όχημα. Και στην αίσθηση είναι κορυφαίο....και το λέει αυτά κάποιος που πιστεύει πως όλα τα αυτοκίνητα είναι καλά αρκεί να βγαίνουν στην Ιταλία.
Σίγουρα όμως δύσκολο τώρα πια να βρεις καλοσυντηρημένο...και δεν θα είναι το φτηνότερο φυσικά
Growing old is mandatory; growing up is optional...

Ο καλύτερος τρόπος για να αντιμετωπίσεις έναν πειρασμό είναι να ενδώσεις - Ο. Γουαϊλντ

Έχω διαβάσει τόσα πολλά γύρω από τους κινδύνους του ποτού και του τσιγάρου, που αποφάσισα να κόψω το διάβασμα.

Ο πολιτισμος ενος λαου καθρεφτιζεται στο πως συμπεριφέρεται στα ζώα.

Αποσυνδεδεμένος VitalisEmmanouil

• Νέος Χρήστης
« Απάντηση #283 στις: Αύγουστος 19, 2018, 10:27:35 μμ »
Ίσως φταίει το μπάτζετ αλλά ούτε ένα αξιόλογο αυτοκινητο τόσο καιρό! Έχω αρχίσει να απελπίζομαι, διαθέτω απο 3.500 εως 4000 και τα αυτοκινητα σε αυτο το ευρως ειναι παρατημενα κακοχρησημοποιημενα και γενικα τα περισσοτερα παρουσιαζουν εικονα εγκαταλειψης, οι φωτο στο car βεβαια τα δειχνουν καινουρια!! Γενικα υπαρχει η προσεγγιση το πηραμε τοτε που μπορουσαμε και τωρα που ριμαξε το ξεφορτωνομαστε, επειδη ειναι καμπριο ομως και MX5 θα το πληρωσεις δεν πα να κρεμεται χαχαχαχ. Αυτο μου ερχεται στο μυαλο για να σας βαλω στο κλιμα. Το μονο καλο που ειδα ηταν ενα ΝΑ το οποιο ηταν φοβερο για τα χρονια του αβαφο σε κλειστο γκαραζ αρτια συντηρημενο, καλη καροτσα αλλα στην οδηγηση τα χρονια που εχουν περασει απο πανω του φαινοντε πολυ, τα νιωθεις οδηγωντας το. Η αναζητηση συνεχιζεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2018, 10:29:50 μμ από VitalisEmmanouil »

Αποσυνδεδεμένος mx-5g

• MCOG Club Member
  • 4th Gear
  • *
« Απάντηση #284 στις: Αύγουστος 20, 2018, 02:13:50 μμ »
Καλό κουράγιο, από Σεπτέμβριο πιστεύω που θα αρχίζει η νέα σεζόν μπορεί να βγουν και άλλα στην αγορά. Το ΝΑ μήπως τελικά είναι καλή περίπτωση? Γενικά να ξέρεις ότι τα 1.6 μοτέρ δεν είναι και τέρατα ιπποδύναμης. Μήπως επίσης ήθελε απλώς άλλα λάστιχα, αναρτήσεις ίσως;